Co można przechowywać w opakowaniach plastikowych typu wiaderka?
Opakowanie jest ważną częścią produktu, pełniąc przynajmniej kilka szczególnie istotnych funkcji. W grę wchodzi tu przede wszystkim ochrona wyrobu przed wpływem czynników zewnętrznych – dostawaniem się do wnętrza ciał obcych, dostępem wody i powietrza, nasłonecznieniem, a w pewnych granicach także zbyt niską lub za wysoką temperaturą. Liczyć się będzie też możliwość umieszczenia potrzebnych potencjalnemu nabywcy informacji oraz przekazu reklamowego zachęcającego do kupna. Wpływa także na łatwość przechowywania produktu i daje możliwość jego łatwego transportowania. Wśród różnych technologii pakowania na szczególną uwagę zasługują nieocenione w wielu branżach wiaderka plastikowe. Przekonajmy się, z czego i w jaki sposób powstają i sprawdźmy, do czego mogą służyć.
Z czego i jak mogą powstawać wiaderka plastikowe?
Wiaderka plastikowe muszą być wytwarzane z tworzywa, które zapewni właściwą wytrzymałość mechaniczną, a jednocześnie zagwarantuje odporność na rozmaite substancje chemiczne. Materiałem sprawdzającym się w tym zastosowaniu najlepiej jest polipropylen (PP). Oferuje on dobrą sztywność, świetnie znosi udary i nacisk, toleruje rozciąganie oraz nie ulega zbyt szybkiemu ścieraniu. Nie odkształca się w obniżonych (do –20°C) oraz podwyższonych (do 100°C) temperaturach. Nie reaguje z wieloma agresywnymi chemikaliami, w tym roztworami soli, mocnymi kwasami i zasadami, a także alkoholami, olejami oraz esterami, jak również tłuszczami. Jego ważną cechą jest również stosunkowo niska gęstość przekładająca się na niewielką masę. Co istotne, PP nie wchłania wilgoci. Jeżeli chodzi o technologię produkcji wiaderek z polipropylenu, to powstają one dzięki wtryskowi tworzywa, które po upłynnieniu jest wprowadzane do kształtującej odpowiednią strukturę przestrzenną formy, co pozwala na uzyskiwanie odpowiedniej geometrii. W ten sam sposób wytwarza się wieczka oraz uchwyty.
Jakie produkty pakuje się do wiaderek z polipropylenu?
Wiaderka z polipropylenu sprawdzają się przy pakowaniu różnych wyrobów, najczęściej korzysta się z nich przy różnych produktach przemysłu chemicznego. W opakowaniach tego typu sprzedaje się farby i kleje, a także materiały budowlane – zaprawy, masy uszczelniające, fugi i tynki. Są one przydatne zarówno w przypadku cieczy, jak i półpłynnych mas czy wyrobów sypkich od proszków po granulaty. Sprawdzą się m.in. przy środkach ochrony roślin i wielu nawozach. Są popularne w branży spożywczej, gdzie używa się ich m.in. do produktów mlecznych, tłuszczy, a także rozmaitych przetworów – kiszonek, ryb czy owoców lub warzyw w zalewach, jak również past i niektórych dań gotowych. Wiaderka o mniejszych pojemnościach trafiają też do gastronomii.