Czym się kierować wybierając nadruk na pudełkach kartonowych?

nadruk na pudełkach kartonowych

Pudełka kartonowe należą do opakowań wykorzystywanych na dużą skalę. Stosuje się je zarówno jako opakowania jednostkowe, jak i zbiorcze, używane do grupowania większych partii towaru. W przypadku produktów trafiających bezpośrednio do sprzedaży na kartonie umieszcza się nadruki o znaczeniu marketingowym – przykuwające uwagę, podnoszące atrakcyjność całości, zachęcające do zakupu, prezentujące walory marki czy przekazujące informacje dla konsumenta. Na opakowaniach zbiorczych z reguły umieszcza się dane istotne z punktu widzenia logistyki. Przekonajmy się, z jakich technologii można skorzystać.

Jakie technologie można wykorzystać do druku na kartonie?

Najpopularniejszą technologią stosowaną w przypadku kartonu jest druk offsetowy. Pozwala on na uzyskanie fotograficznej jakości oraz bardzo żywych kolorów i niezwykle wysokiej rozdzielczości. Często jest także uzupełniany, technikami uszlachetniającymi np. hot-stampingiem. Gdy w grę wchodzi zadrukowanie tektury, wybiera się technologię fleksograficzną lub sitodruk. Fleksografia daje możliwość druku pełnokolorowego, co przynosi efekty zbliżone do offsetu, można jednak również drukować jedynie wybranymi farbami. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość korzystania z podłoży nierównych, takich jak m.in. tektura falista. Inną opcją jest sitodruk, gdzie możliwe jest nanoszenie kilku kolorów, a wielkość powierzchni zadruku może być dość duża. Plusem będzie także stosunkowo przystępny koszt nawet przy niskich nakładach.

Jaką technikę wybrać?

Rodzaj techniki druku jest uzależniony od rodzaju podłoża i oczekiwanych efektów. Tam, gdzie użyty będzie karton, a jakość ma być wysoka, sprawdzi się offset. Przy tekturze lepszy będzie sitodruk. Fleksografia może być użyteczna w obu przypadkach, choć zależy to od typu nadruku.