Jak przechowywać opakowania kartonowe?

przechowywanie opakowań kartonowych

Karton, opakowania z tektury falistej to wciąż jeden z najczęściej wybieranych rodzajów opakowań do transportu różnego typu produktów, czy to żywnościowych, przemysłowych, odzieży i wielu, wielu innych. Opakowania kartonowe wykonane z odpowiedniego rodzaju tektury falistej są nie tylko wysoce estetyczne, ale przede wszystkim lekkie i wytrzymałe.

Od czego zależy wytrzymałość opakowań kartonowych?

W naszej firmie, zajmującej się od lat dostarczaniem różnego rodzaju opakowań, zarówno z tektury falistej, jak i PCV oferujemy tektury różnej grubości, które dobrane do gabarytów i wagi towaru gwarantują pełną jego ochronę na czas transportu.

Mimo że opakowania tekturowe zaliczamy do trwałych sposobów przechowywania i transportu towarów, dokumentów, czy środków chemicznych i żywności to należy pamiętać, iż czynnikiem mocno naruszającym ich stabilność i wytrzymałość jest wilgoć. Chodzi tu nie tylko o wilgoć „opadową”, która zagrażać może opakowaniom będącym na świeżym powietrzu, ale również o wilgotność powietrza. Karton doskonale chłonie wilgoć. Dlatego istotnym warunkiem dobrego przechowywania opakowań kartonowych, jest stworzeni optymalnych warunków panujących w pomieszczeniu, w którym będą przechowywane towary czy dokumenty archiwalne.

O czym trzeba pamiętać, przechowując kartony z tektury falistej?

Przechowywanym kartonom trzeba zapewnić odpowiednią wentylację i izolację od podłoża. Trzeba zatem pamiętać, że opakowania kartonowe powinny być przechowywane albo na półkach, odpowiednio dobranych wysokością do gabarytów opakowania, albo na paletach. Suche podłoże bowiem, zabezpiecza nie tylko karton, ale również przechowywany towar przed zniszczeniem w trakcie prób przenoszenia i transportu. Palety z kartonami nie powinny być przechowywane bez uprzedniego ich zabezpieczenia taśmami spinającymi czy też odpowiednio rozciągniętą folią stretch. Ma to uchronić karton i ładunek przed zniszczeniem, w wyniku, chociażby upadku. Dodatkowo trzeba pamiętać o:

  • zadbaniu o właściwą temperaturę pomieszczeń, w których przechowywane będą opakowania kartonowe. Optymalnymi warunkami termicznymi dla kartonów są pomieszczenia o temperaturze od 5ºC do 30ºC i wilgotności na poziomie 50-55%,

  • unikaniu bezpośredniego oddziaływania na kartony promieni słonecznych i unikanie gwałtownych zmian temperatury i poziomu wilgotności np. unikanie przechowywania pudełek tuż przy kaloryferach, w pobliżu dużych tafli szkła,

  • trzeba zwrócić uwagę, aby w trakcie transportu nie zamoczyć ładunku w opakowaniach kartonowych, poprzez stosowanie odpowiednich zabezpieczeń przed opadami, czy zachlapaniem w trakcie przenoszenia,

  • duże znaczenie ma przechowywanie opakowań kartonowych w pomieszczeniach czystych, zapewnienie ochrony przed gromadzącym się na powierzchni kartonów kurzem, który mógłby uszkodzić towary wewnątrz opakowania,

  • dbanie o długość czasu składowania opakowań, należy je przechowywać według zasady FIFO- „pierwsze weszło- pierwsze wyszło”.

Na koniec jeszcze jedna uwaga, mimo że kartony są wytrzymałe, unikamy składowania palet w stosach, zawsze rozgraniczone powinny być one półką. Układamy je piętrowo z zabezpieczeniem odpowiednim kartonów, aby uniknąć deformacji opakowań pod wpływem działania zbyt dużej siły na opakowania będące na najniższej palecie.