Jakie atesty muszą mieć opakowania plastikowe?

Opakowania na leki

Opakowania plastikowe są bardzo powszechne i nieustannie pojawiają się wokół nas. Otrzymujemy w nich rozmaite produkty spożywcze, ale również np. leki. W związku z takim przeznaczeniem powinny one być w pełni bezpieczne i spełniać odpowiednie normy.

Pamiętajmy, że nie każdy plastik jest bezpieczny, a samo opakowanie nie może w najmniejszym stopniu wpływać na produkt, który zostanie w nim umieszczony. Z tego powodu decydując się na zakup opakowań z plastiku dla wytwarzanych przez siebie produktów warto postawić na sprawdzone marki, które posiadają certyfikaty i atesty uznawane zarówno w Polsce, jak i za granicą. O jakich norma mowa?

Państwowy Zakład Higieny (PZH) – istotny atest

W przypadku opakowań z tworzyw sztucznych uzyskanie atestu od Państwowego Zakładu Higieny jest szczególnie ważne i rozpoznawalne dla konsumentów. Do badań swoje opakowania musi zlecić sam producent. Gdy zostaną one zakończone możliwe jest potwierdzenie za pomocą certyfikatu, że konkretny produkt jest zgodny z normami bezpieczeństwa, jakie obecnie obowiązują. Taki atest może być przyznawany różnym grupom produktów. W przypadku plastikowych opakowań nie ma obowiązku zgłaszania się do badań, jednak większość producentów doskonale zdaje sobie sprawę, że stawiając na jakość i pokazując ją klientom mogą zyskać ich jeszcze więcej.

Narodowy instytut leków

Wszelkie opakowania przeznaczone do leków czy suplementów diety muszą zostać zbadane przez narodowy Instytut Leków, który dokona potwierdzenia ich pełnego bezpieczeństwa. Prowadzone badania opierają się na określonych normach takich jak : ASTM czy ISO. Restrykcyjne wytyczne narzuca również Unia Europejska jeśli chcemy sprzedawać opakowania za granice to konieczne jest dopasowanie się do norm, ich przestrzeganie i monitorowanie wszelkich pojawiających się zmian w tym zakresie. Z pewnością warto zawsze wybierać opakowania od renomowanych producentów, aby mieć pewność co do ich jakości i nietoksyczności. Powinny być one wykonywane z materiałów uznawanych za bezpieczne.