Jakie parametry musi spełniać papier tekturowy?

tektura

Większość produktów jest umieszczana w różnych opakowaniach jednostkowych, które ułatwiają sprzedaż oraz są ważnym nośnikiem informacji dla kupującego. Stanowią ponadto istotny element komunikacji marketingowej, służąc zwróceniu uwagi czy wyeksponowaniu czynników zachęcających do kupna. Równie istotne jest jednak korzystanie z opakowań zbiorczych oraz transportowych, które są zabezpieczeniem chroniącym wyroby podczas ich magazynowania i przewożenia. Do najczęściej wykorzystywanych w tym celu rozwiązań należą opakowania z tektury, wybierane nie tylko przez producentów, ale też firmy handlowe, prowadzące sprzedaż na odległość. Wśród nich wyróżniają się opakowania z tektury falistej oraz litej.

Opakowania z tektury falistej

Opakowania z tektury falistej są znakomitą barierą ochronną ze względu na swoją strukturę. Tektura falista składa się z arkuszy kartonu pełniącego funkcję zewnętrznego zabezpieczenia oraz umieszczonego między nimi kartonu sfalowanego, który jest doklejany do powierzchni okładek. Dzięki temu zabiegowi powstaje tektura o zdecydowanie większej elastyczności o bardzo dobrej odporności na zgniecenie i przekłucie. W zależności od potrzeb może stosować materiał o różnej wielkości i typie fali (B, C, E, F), a także w wielu układach warstw. Najcieńsza będzie tektura dwuwarstwowa, która składa się z pojedynczej przekładki i sfalowanej wklejki. Standardowo wykorzystywana jest tektura trójwarstwowa – z niej powstaje większość popularnych pudeł klapowych. Stosuje się również tekturę pięciowarstwową, a nawet taką, która składa się z 7 warstw.

Opakowania z tektury litej

Bardzo często korzysta się również z tektury litej. Powstaje ona przez sklejanie ze sobą kilku warstw papieru, można ją też wytwarzać z jednolitej masy, tworząc strukturę spajaną dodawanym do niej klejem. Pudełka z tektury litej zwykle są używane jako opakowania jednostkowe, zdarza się jednak, że wytwarza się z niej opakowania zbiorcze różnych rodzajów. Jej zaletą jest możliwość łatwego wykonywania nadruków i dodatkowego ozdabiania na wiele sposobów.