Jakie wykorzystuje się tektury w branży opakowaniowej?
Na rynku opakowań kartonowych stosowane jest kilka rodzajów tektury falistej do produkcji opakowań. Cieszą się one dużą popularnością, ze względu na dużą wytrzymałość, jak również niewielką wagę i względy ekologiczne. Kartony tekturowe, można poddawać procesom recyklingu, ograniczając w ten sposób zanieczyszczenie środowiska. Jakie rodzaje tektur wykorzystuje branża opakowaniowa? Pozwólcie, że odpowiemy na to pytanie na podstawie funkcjonowania naszej firmy.
Rodzaje opakowań z tektury
Zajmujemy się produkcją różnego rodzaju opakowań, zarówno PCV, jak i opakowań z tektury. Ogólnie kartony mogą być produkowane z kilku rodzajów tektury. Wyróżniamy bowiem:
-
tekturę o różnej gramaturze – począwszy od 350-400 g/m2 na 900-1000 g/m2 skończywszy,
-
tekturę o różnym stopniu wykończenia: tektura szara, tektura jednostronnie biała, tektura dwustronnie biała,
-
tekturę produkowaną w różnej liczbie warstw, czyli tekturę: dwuwarstwową, trzywarstwową, pięciowarstwową, a nawet siedmiowarstwową,
-
tekturę o różnej wysokości wewnętrznej fali np.:
-
fala „B”, fala o wysokości od 2,5 mm do 3,0 mm,
-
fala “C”, fala o wysokości od 3,0 mm do 3,7 mm,
-
fala “E” (mikrofala), fala o wysokości od 1,1 mm do 1,7 mm,
-
fala “F” o wysokości fali od 0,6 do 0,9 mm.
Z punktu widzenia branży opakowaniowej największe możliwości zastosowania dają dwa rodzaje tektur falistych, które oczywiście stanowią tym samym, podstawowy materiał produkcyjny w obszarze opakowań kartonowych naszej firmy. Mowa tu o:
-
tekturze trójwarstwowej fala B,C, E, F o gramaturze od 320 do 560 g/m2,
-
tekturze pięciowarstwowej fala BC,BE, EF o gramaturze od 560 do 1000g/m2.
Tektura trójwarstwowa czy pięciowarstwowa?
Tektura trzywarstwowa jest powszechnie wykorzystywana do produkcji różnego rodzaju przekładek, zabezpieczeń delikatnych przedmiotów. Tektura ta składa się z dwóch warstw gładkich wypełnionej różnej wysokości kartonem falistym. Dla przykładu tektura trójwarstwowa typu „B” używana jest do produkcji opakowań, modeli. Cechuje się wysokimi parametrami izolacyjnymi, zarówno jeśli chodzi o izolację termiczną, jak i akustyczną.
W przypadku tektury pięciowarstwowej możemy mówić o różnych wariantach grubości, która wpływa na jej ogólne przeznaczenie i wytrzymałość na obciążenia. Zwykle ten typ opakowań z tektury falistej używany jest do przewozu i ochrony przedmiotów wielkogabarytowych. To również rodzaj tektury używany do przechowywania opakowań zbiorczych.
Tektura pięciowarstwowa składa się z trzech gładkich warstw papieru połączonych dwoma pofalowanymi warstwami w środku. Użyta „fala” może mieć różną grubość w zależności od zastosowanego rodzaju „fal”:
-
fala EB ma grubość około 4,5 mm, używana jest do produkcji kartonów klapowych stosowanych do pakowania dużych elementów,
-
fala BC ma grubość ok. 6,5 mm, wytrzymuje ona obciążenia sięgające nawet 30-35 kg,
-
fala EF o wysokości warstwy falowanej od 1,6 do 2,7 mm.