Jakie wykorzystuje się tektury w branży opakowaniowej?

tektura falista

Na rynku opakowań kartonowych stosowane jest kilka rodzajów tektury falistej do produkcji opakowań. Cieszą się one dużą popularnością, ze względu na dużą wytrzymałość, jak również niewielką wagę i względy ekologiczne. Kartony tekturowe, można poddawać procesom recyklingu, ograniczając w ten sposób zanieczyszczenie środowiska. Jakie rodzaje tektur wykorzystuje branża opakowaniowa? Pozwólcie, że odpowiemy na to pytanie na podstawie funkcjonowania naszej firmy.

Rodzaje opakowań z tektury

Zajmujemy się produkcją różnego rodzaju opakowań, zarówno PCV, jak i opakowań z tektury. Ogólnie kartony mogą być produkowane z kilku rodzajów tektury. Wyróżniamy bowiem:

  1. tekturę o różnej gramaturze – począwszy od 350-400 g/m2 na 900-1000 g/m2 skończywszy,

  2. tekturę o różnym stopniu wykończenia: tektura szara, tektura jednostronnie biała, tektura dwustronnie biała,

  • tekturę produkowaną w różnej liczbie warstw, czyli tekturę: dwuwarstwową, trzywarstwową, pięciowarstwową, a nawet siedmiowarstwową,

  1. tekturę o różnej wysokości wewnętrznej fali np.:

  • fala „B”, fala o wysokości od 2,5 mm do 3,0 mm,

  • fala “C”, fala o wysokości od 3,0 mm do 3,7 mm,

  • fala “E” (mikrofala), fala o wysokości od 1,1 mm do 1,7 mm,

  • fala “F” o wysokości fali od 0,6 do 0,9 mm.

Z punktu widzenia branży opakowaniowej największe możliwości zastosowania dają dwa rodzaje tektur falistych, które oczywiście stanowią tym samym, podstawowy materiał produkcyjny w obszarze opakowań kartonowych naszej firmy. Mowa tu o:

  • tekturze trójwarstwowej fala B,C, E, F o gramaturze od 320 do 560 g/m2,

  • tekturze pięciowarstwowej fala BC,BE, EF o gramaturze od 560 do 1000g/m2.

Tektura trójwarstwowa czy pięciowarstwowa?

Tektura trzywarstwowa jest powszechnie wykorzystywana do produkcji różnego rodzaju przekładek, zabezpieczeń delikatnych przedmiotów. Tektura ta składa się z dwóch warstw gładkich wypełnionej różnej wysokości kartonem falistym. Dla przykładu tektura trójwarstwowa typu „B” używana jest do produkcji opakowań, modeli. Cechuje się wysokimi parametrami izolacyjnymi, zarówno jeśli chodzi o izolację termiczną, jak i akustyczną.

W przypadku tektury pięciowarstwowej możemy mówić o różnych wariantach grubości, która wpływa na jej ogólne przeznaczenie i wytrzymałość na obciążenia. Zwykle ten typ opakowań z tektury falistej używany jest do przewozu i ochrony przedmiotów wielkogabarytowych. To również rodzaj tektury używany do przechowywania opakowań zbiorczych.

Tektura pięciowarstwowa składa się z trzech gładkich warstw papieru połączonych dwoma pofalowanymi warstwami w środku. Użyta „fala” może mieć różną grubość w zależności od zastosowanego rodzaju „fal”:

  • fala EB ma grubość około 4,5 mm, używana jest do produkcji kartonów klapowych stosowanych do pakowania dużych elementów,

  • fala BC ma grubość ok. 6,5 mm, wytrzymuje ona obciążenia sięgające nawet 30-35 kg,

  • fala EF o wysokości warstwy falowanej od 1,6 do 2,7 mm.