Od czego zależy wytrzymałość tektury?

kartony

Tekturę wykorzystuje się w bardzo wielu obszarach. Podstawowym sposobem na jej zastosowanie jest produkcja różnego rodzaju opakowań, jednak na tym aspekcie wcale nie kończą się możliwości tektury. Wykorzystuje się ją także do wyrobu okładek książkowych czy przekładek na palety. W związku z pełnionymi funkcjami tektura musi być więc odpowiednio wytrzymała. Przedmioty, które są w niej przewożone i przez nią chronione, powinny mieć zagwarantowany wystarczający poziom bezpieczeństwa.

Gramatura i nie tylko

Jakie czynniki wpływają na stopień wytrzymałości tektury? Najważniejszym z nich jest niewątpliwie gramatura. Generalnie rzecz biorąc, tektura jest po prostu bardzo grubym papierem. Im większą gramaturę posiada (czyli im więcej waży jej metr kwadratowy), tym więcej różni ją od zwykłego papieru. Granica między jednym a drugim materiałem wyznaczona jest mniej więcej w okolicach 200 g. Jeżeli więc tektura ma gramaturę znacznie przewyższającą poziom 200 g, to wówczas charakteryzuje się dobrą wytrzymałością. A to oznacza, że można w niej przewozić cięższe towary bez ryzyka uszkodzenia czy rozerwania opakowania.

Gramatura nie jest jednak jedynym czynnikiem, który wpływa na wytrzymałość tektury. Liczy się również odporność tego materiału na rozciąganie oraz na zginanie. Sposobem na to, aby sprawdzić tę własność, jest przeprowadzenie testu związanego ze wchłanianiem wody. Oczywiste jest także to, że tektura jest tym wytrzymalsza, im jest grubsza. Materiał ten powinien być ponadto odporny na przebicia oraz uderzenia. Nie da się bowiem ukryć, że jest on wykorzystywany właśnie tam, gdzie potrzebna jest wytrzymałość na trudne okoliczności. Tekturowe opakowania oraz inne obiekty mają, chociażby za zadanie służyć w różnych warunkach pogodowych. Zasadniczo jednak wytrzymałość tektury powinna być dopasowana do elementów, które są w nią pakowane lub które mają z nią do czynienia w jakiś inny sposób. Solidna tektura to bowiem niekoniecznie taka, która jest najgrubsza i najcięższa, lecz taka, która jest w pełni wystarczająca dla konkretnego obiektu.