Rola tektury w opakowaniach spożywczych

opakowanie tekturowe

Większość sprzedawanych produktów zostaje umieszczona w odpowiednich opakowaniach. Pozwala to na zabezpieczenie ich przed wpływem czynników zewnętrznych, zabrudzeniami i uszkodzeniem. Daje też możliwość porcjowania wyrobu i przekazania nabywcy dodatkowych informacji na jego temat, np. w postaci składu, określenia przeznaczenia czy wskazówek dotyczących sposobu użycia. Jest metodą zwiększenia atrakcyjności towarów oraz ułatwieniem w składowaniu i transporcie. Na rynku dostępnych jest wiele materiałów, których można użyć w celu pakowania oferowanych produktów. Do popularniejszych w przypadku żywności należą opakowania tekturowe. Przekonajmy się, dlaczego tak jest i sprawdźmy, jakie ich typy są wybierane najczęściej.

Rodzaje tekturowych opakowań spożywczych

Opakowania z tektury wykonuje się zarówno z tektury litej wytwarzanej z reguły przez sklejanie ze sobą wielu kolejnych warstw lub produkowanej jako jednorodna masa o większej grubości, jak i tektury falistej. Tektura lita jest na ogół wykorzystywana do przygotowywania opakowań jednostkowych, zazwyczaj w postaci zamykanych lub zaklejanych pudełek. Z tektury falistej powstają zazwyczaj opakowania zbiorcze. Najczęściej są to klasyczne pudła klapowe, jednak często używa się też wszelkiego rodzaju tac i skrzynek służących m.in. do transportowania wyrobów mleczarskich i serowarskich, a także ryb wędzonych oraz warzyw i owoców. Nierzadko stosuje się również rozmaite pudełka fasonowane np. teleskopowe.

Zalety tekturowych opakowań spożywczych

Stosowanie opakowań tekturowych przy pakowaniu produktów spożywczych jest korzystne z uwagi na ich liczne zalety. Do najważniejszych należą niewielka masa, która łączy się z wysoką wytrzymałością na obciążenia wynikające z masy wyrobów, a ponadto odporność na uszkodzenia mechaniczne. Liczy się też korzystna cena oraz możliwość zadrukowywania powierzchni w niemal dowolny sposób czy to dzięki kaszerowaniu tj. oklejaniu papierem z przygotowanym nadrukiem, czy też wykonywania go bezpośrednio na tekturze. Plusem jest też łatwy recykling.